Čeština pro cizince - online procvičování

Čeština může být zábava i pro žáky-cizince!


Ve spolupráci s Ústavem jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP UK) jsme na začátku školního roku 2021/2022 v aplikaci Včelka výrazně rozšířili sekci určenou pro žáky s odlišným mateřským jazykem (s OMJ).

Více o naší spolupráci se dočtete také na Včelka blogu.

Zmiňovanou sekci PRO CIZINCE objevíte v aplikaci Včelka pod předmětem ČEŠTINA A ČTENÍ.Jak Včelka dokáže pomoci při výuce Ukrajinců v českých školách?

Přečtěte si článek Deníku N o škole, kde Včelka pomáhá se začleňováním Ukrajinců do výuky. ČLÁNEK NAJDETE ZDE.

 

Jak aplikace Včelka pomáhá při výuce češtiny jako cizího jazyka?

 • Přes 100 typů cvičení na procvičování slovní zásoby, správné výslovnosti, poslechu i čtení
 • Široké možnosti nastavení cvičení včetně aktuálně probíraných témat a jazykové úrovně SERR 
 • Speciální cvičení zaměřená na typické obtíže žáků s OMJ - délky samohlásek, di/ti/ni a další
 • Využití při skupinové výuce na projektoru i při domácím individuálním procvičování na počítači/telefonu
 • K dispozici přes 10 000 zvukových nahrávek slov (nadabovaných pod dohledem zkušeného logopeda)
 • Možnost nahrávání vlastních zvuků přes mikrofon a jejich porovnání s nadabovaným vzorem
 • Snadná tvorba cvičení s vlastní slovní zásobou na míru danému žákovi / tematickému plánu
 • Snadnější navázání kontaktu s dítětem prostřednictvím zábavné aktivity


Přečtěte si článek na našem blogu: Jak na výuku vokálů s aplikací Včelka?

Vyzkoušet aplikaci Včelka ZDARMA

🌟 Záznam z novoročního webináře ZDARMA

Název: Včelka – pomocník pro cizojazyčné děti!
Webinář je určen všem pedagogům, specialistům, lektorům a dalším pedagogickým pracovníkům, kteří se ve své školní praxi setkávají s dětmi-cizinci.

Lektorka: Mgr. Jana Hudečková (lektorka češtiny jako cizího jazyka, certifikovaná školitelka aplikace Včelka)

Co je obsahem webináře?

 • představení možností aplikace Včelka, hravé trenérky češtiny
 • seznámení s kategorií "Pro cizince", která byla ve Včelce vytvořena ve spolupráci s ústavem Univerzity Karlovy (ÚJOP UK)
 • inspirace účastníků, pomoci jim vnést do hodin češtiny jako druhého jazyka trochu svěžího větru, zábavy a hry
Zpětná vazba na prosincový termín webináře:

"Pro mne byl webinář velice přínosný, protože jsem měla možnost vidět, jak jednotlivé aktivity využívat. Oceňuji, že lektorka vycházela ze svých zkušeností a poskytla cenné informace ze své praxe."

"Úžasný webinář. Skvělá lektorka. Užitečné informace z hlediska využití aplikace Včelka i z hlediska možností, jak objednat. Chceme o vaší nabídce informovat kolegy ve škole, zkusit ji zdarma mezi kolegy a žáky, uvažujeme o používání v brzké budoucnosti."

"Moc pěkně vše vysvětleno, velmi přínosné. Včelku používám se žáky 2-3 třída, budu přemlouvat p. ředitele o prodloužení licence, končí nám v únoru. Ještě jednou velké díky."

"Pěkná praktická ukázka jak s programem pracovat! Mohu teď doporučovat dalším učitelům konkrétní cvičení k posílení dovedností dětí s SPU a dětí s OMJ."Novinky pro práci se studenty s odlišným mateřským jazykem představuje ve videu níže certifikovaná školitelka aplikace Včelka, Mgr. Jana HudečkováZkušenosti z domácí i školní praxe!

"Aplikaci Včelka využíváme nejen při běžné výuce českého jazyka, ale osvědčila se nám také při práci se žáky s odlišným mateřským jazykem. V nižších ročnících se nám díky Včelce daří žáky motivovat ke čtení a práci s textem. Se staršími žáky s její pomocí procvičujeme vybrané gramatické jevy. Nepřeberné množství obrázků se nám výborně hodí při práci se žáky – cizinci, pomáhají jim totiž s rozšiřováním slovní zásoby. Včelka má však ještě další velkou výhodu – pomáhá nám nejen se čtením, ale také s rozvojem sluchového vnímání (například správná výslovnost, délka samohlásek nebo měkčení).
Napříč naší školou tak víme, že: Včelka je naše kamarádka a učí se s námi.“ 
-- pedagožka Jana M., ZŠ Praha 10 --


"Učím chlapečka cizí národnosti a po zavření škol nastal velký problém, když jsem mu nemohla osobně pomáhat a byla mu k dispozici jen provizorně na dálku. Hledala jsem místo, kde by mohl pohodlně pracovat, zdokonalovat se a zároveň se u toho i dobře bavit. Včelka je pro tyto účely perfektní. Děkuji za ochotu pomoci v době domácí výuky! Pro nás pedagogy a asistenty je to veliká pomoc!"
-- asistentka pedagoga Jana J., ZŠ Olomouc --


"Pracuji s dětmi předškolního a mladšího školního věku z cizojazyčného prostředí. Dlouhodobě Včelku využívám v rámci podpory hravého vývoje jazyka. Je skvělé, že aplikace žáka nepřehlcuje informacemi ani přebytečnou slovní zásobou. V době, kdy probíhala distanční výuka, jsem prostřednictvím Včelky pomáhala svým klientům, kteří se učili z domova a potřebovali tedy mou vzdálenou pomoc."
-- lektorka češtiny jako cizího jazyka Katka F., Praha 4 --


"Já Včelku miluju, je super, že je tam na každé cvičení několik úrovní, které se dají změnit buďto manuálně nebo se změní automaticky, až dítě dosáhne určitého pokroku. Některá cvičení byla u dětí oblíbená více, některá méně, ale celkově hodnotím Včelku 5/5. Do placené licence jsme šli dvakrát. Jak se dítě jednou s aplikací naučí, může většinu cvičení dělat úplně samo. Oceňuju, že vám pak na e-mail přijde jednou týdně graf pokroku."
-- maminka Markéta G., Velká Británie --

+

Článek v časopise AHOJ - Literatura 02/2020
Ahoj je oblíbený vzdělávací časopis pro všechny studenty češtiny pro cizince.


Článek na blogu CZECH TIME - Včelka čtenářka 11/2019
Czech Time je inspirací nabitá stránka lektorky češtiny pro cizince, Mgr. Lenky Suchomelové.

 

Včelka pro malé i velké!

Ačkoliv hravou grafiku Včelky ocení především děti mladšího školního věku, vůbec to neznamená, že by se Včelkou nemohli procvičovat také starší studenti nebo dospělí! Využijte Včelku jako studnici příkladů a hravé inspirace.

 

Máte ve své škole či školce žáky s OMJ?

Vyzkoušejte aplikaci Včelka na 1 měsíc ZDARMA pro neomezený počet učitelů a žáků. Pro zprovoznění této nezávazné zkušební doby nás kontaktuje na e-mailu nebo telefonu níže.

Romana Carbolová
podpora@vcelka.cz
+420 799 512 123